Miért fontos?
A méhnyakrák sokáig tünetmentes, így a szűrést elhanyagolóknál gyakran csak előrehaladott állapotban derül ki a betegség. A szűrővizsgálat célja, hogy idejében felismerje a rákmegelőző állapotokat vagy korai stádiumban kimutassa a már rákos sejteket. Ezek az elváltozások idejében felismerve kezelhetők. Rendszeres szűréssel a leggyakoribb méhnyakrák típus 90% -ban megelőzhető.
Kik a különösen veszélyeztetettek?
A méhnyakrák kockázata fokozott, ha:
- Fiatalon kezdett nemi életet
- Több nemi partnere volt
- Férfipartnerének több nemi partnere volt
- Volt nemi betegsége (különösen, ha genitális szemölcsöt okozó HPV)
- Sok gyermeket szült
- Dohányzik
- Fogamzásgátló tablettát szed
- Legyengült az immunrendszere
Mikor ajánlott?
Az évenkénti szűrővizsgálaton való részvétel a nemi élet megkezdését követőn, vagy legkésőbb 21 éves kortól javasolt. Panasz esetén mielőbb keresse fel nőgyógyászát!
A szűrés kétévente akkor is ajánlott, ha már nem él nemi életet, mivel a betegség kockázata az életkor előrehaladtával nő. A méhnyakrákkal diagnosztizált nők kb. 50%-a 50 év feletti.
Hogyan történik?
A szűrővizsgálat néhány perc alatt, kismedencei vizsgálattal elvégezhető. Gyors, fájdalom- és szövődménymentes. A vizsgálathoz a páciens alsónemű nélkül, háton fekve, felhúzott lábakkal helyezkedik el a vizsgálati székben, majd egy kacsának nevezett eszközt helyeznek a hüvelybe, amely segítségével láthatóvá válik a méhszáj. A méhnyakrák szűrésére több vizsgálati módszer is létezik:
Kolonoszkópia – Az orvos egy speciális, lámpával ellátott nagyítóval vizsgálja a méhszájat, látható elváltozásokat keresve rajta. Ehhez a méhszáj hámrétegét jódos folyadékkal ecseteli be, hogy a rendellenes szövetek még láthatóbbak legyenek. A vizsgálat közben a méhnyak területéről biopsiát lehet végezni, szövettani vizsgálat céljából.
Citológiai vizsgálat (PAP-teszt) – A hüvelyi feltárást követően egy kefeszerű véggel rendelkező pálcikával sejt/szövetmintát (kenetet) vesznek a méhnyakról. Az így nyert sejtek mikroszkópos vizsgálata a korai méhnyakrák és a rákmegelőző elváltozások felismerését teszi lehetővé.
HPV-teszt – A méhnyakrákos esetek kb. 70-75 %-ért a HPV (humán papilloma vírus) a felelős. Ezért a teszt a méhnyakról vett kenetben a sejtek HPV-vel való fertőzöttségét vizsgálja.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Menstruáció előtt és után legalább 3 napot érdemes kihagyni a vizsgálattal. A vérzést megelőzően, és azt követően is lehet még minimális mennyiségű vérzés, ami befolyásolja a mintavételt.
A vizsgálatot megelőző két napon:
- Ne végezzen hüvelyöblítést!
- Ne használjon tampont!
- Ne szexeljen – óvszerrel sem!
- Ne használjon fogamzásgátló habot/hüvelykrémet/zselét/kúpot vagy más hüvelyi gyógyszert!
Két hétig is eltarthat, amíg megkapja a teszteredményeket. Ha a teszteredmény nem normális az nem feltétlenül jelenti, hogy rákos!
2003 óta létezik országos méhnyakrák-szűrőprogram, mely során a 25-65 éves korosztály meghívólevelet kap és a behívást háromévente ismétlik meg. A fájdalommentes és mindössze 5-10 perces vizsgálat térítésmentes, és életet menthet!