Miért fontos?
Magyarországon minden második ember túlsúlyos vagy elhízott, ami magas vérzsír (triglicerid és koleszterin) szinttel jár. A halálozások több, mint felét a szív-és érrendszeri betegségek okozzák, melyeknek egyik legfontosabb kockázati tényezője a magas koleszterinszint. A vér koleszterinszintje előre jelzi a szívbetegségek kockázatát.
A koleszterin rendszeres szűrése azért is fontos, mert a magas koleszterinszint sokáig tünetek nélkül okoz súlyos elváltozásokat. A szűrés és az időben történő felismerés nélkülözhetetlen ezek elkerüléséhez!
Kik a különösen veszélyeztetettek?
Bizonyos egészségi állapotok, az életmód és a magas koleszterinszint családi előfordulása is növelheti a kockázatot.
- A 2-es típusú cukorbetegség csökkenti a HDL („jó”) koleszterinszintet, és növeli az LDL („rossz”) koleszterinszintet.
- Az elhízás magasabb trigliceridszinttel, magasabb LDL -koleszterinszinttel és alacsonyabb HDL -koleszterinszinttel jár.
- Helytelen táplálkozás (magas koleszterintartalmú ételek rendszeres fogyasztása)
- Egyes gyógyszerek (pl. vérnyomáscsökkentők) szedése
- Terhesség
- Öröklött anyagcsere betegség
- Mozgásszegény életmód
- Dohányzás
Mikor ajánlott?
A magas koleszterinszint sokáig nem okoz kellemetlen tüneteket. Éppen ezért a szövődmények megelőzése érdekében 20 éves kortól 5 évente, 35 éves kortól legalább évente ajánlott a szűrővizsgálat.
Hogyan történik?
A szűrés gyors és egyszerű. A vér összkoleszterin-, triglicerid, HDL- és LDL-szintjét a karból vett vérmintából szokták meghatározni, 12-14 órás koplalás után.
HDL koleszterin – Az érfalban lerakódott koleszterint visszaszállítja a májba, ahol lebomlik.
LDL koleszterin – A koleszterint a májból a sejtek felé szállítja. Ha a szervezetben a kelleténél nagyobb mennyiségű koleszterin halmozódik fel, a felesleges koleszterin lerakódik az erek falában.
Triglicerid – A trigliceridek olyan, a táplálékkal bevitt zsírok, melyek a testet energiával látják el. A fel nem használt trigliceridek a zsírszövetben raktározódnak el, illetve túl sok szénhidrát bevitele esetén a szervezet is termeli.
Összkoleszterin – A vérben lévő összes koleszterin mennyisége a HDL-, LDL- és trigliceridszám alapján. Ha a vér összkoleszterin-szintje 5,2 mmol/l-nél több, további vizsgálatokra van szükség.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
A koleszterin szűrővizsgálat éhgyomorra történik. Ne igyon alkoholt és ne fogyasszon zsíros vagy cukros ételeket a vizsgálatot megelőző napon, mivel ezek jelentősen növelhetik a koleszterinszintet!