Miért fontos?
A hererák leggyakrabban a fiatal, 15-35 év közötti férfiaknál fordul elő. A huszonéves férfiak leggyakoribb daganatos betegsége, mely megelőzésére nincs hatékony mód, ám az időben felfedezett betegség jól kezelhető. Ehhez az érintett here eltávolítása szükséges, ami közel 100 százalékos gyógyulást jelent.
Kik a különösen veszélyeztetettek?
A betegség kockázatát növeli:
- A hererák családi előfordulása
- Ha a herék nem, vagy csak későn szálltak le a hasüregből a herezacskóba
- A herét ért korábbi sérülés
- A szoros alsónemű
- A marihuána használata
Hogyan ismerhető fel a hererák?
A hererák rendszerint tünetmentesen, fájdalmatlanul fejlődik. Legjellemzőbb tünetei:
- Fájdalmatlan csomó a herében
- A here megnagyobbodása
- Nehéz vagy húzó érzés, fájdalom a herezacskóban
- Szokatlan különbség a két here megjelenése között
- Tompa, deréktáji, alhasi vagy ágyéki fájdalom
- Véres ondó ürítése
Ha a beteg nem törődik az elváltozással vagy szégyenérzet miatt nem fordul urológushoz, a tumor távoli áttéteket képezhet a tüdőben, májban, agyban vagy a csontokban is.
Mikor ajánlott?
A hererák korai felismeréséhez kiemelten fontos a here rendszeres önvizsgálata. Havonta egyszer, közvetlenül fürdés után– amikor a herezacskó ellazul, s a herék jobban láthatóvá és tapinthatóvá válnak –, külön-külön célszerű a heréket átvizsgálni. Keresse a hereduzzanat jeleit, vizsgálja meg a herék súlyát, és tapogassa körbe, hogy van-e rajtuk új, eddig nem tapasztalt kemény csomó, göbösödés.
Ha a herevizsgálat során bármilyen rendellenességet érez, sem a szégyenérzet, sem a kezelésektől való félelem nem szabad, hogy visszatartsa a mielőbbi orvoshoz fordulástól! Bár a hereráknál akkor is esély lehet a gyógyulásra, ha a tumor áttétessé vált, csak akkor lehetséges minél kisebb beavatkozással úrrá lenni a betegségen, ha ezt hamar megteszik!
Hogyan történik?
A hererák szűrésekor a fizikális vizsgálat mellett here ultrahangra is sor kerülhet, mely során a herék, herezacskó és mellékherék szöveti szerkezetét vizsgálják. Az ultrahangos szűrés segítségével a hererák mellett a heregyulladás, a heresérv és a here visszértágulat is diagnosztizálható.