Miért fontos?
A jellemzően gyorsan kialakuló 1-es típusú cukorbetegséggel szemben a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség is sokáig tünetmentes. A súlyos szövődmények (látásproblémák, idegkárosodás, nehezen gyógyuló fertőzések, vetélés stb.) elkerülésének egyetlen módja, a betegség szűrővizsgálattal, időben történő felismerése.
Amennyiben a cukorbetegséget, vagy az azt megelőző prediabéteszt felismerik, megfelelő diétás és/vagy gyógyszeres kezeléssel és a vércukorszint normalizálásával teljes életet lehet élni.
Kik a különösen veszélyeztetettek?
Az 1-es típusú cukorbetegség jellemzően gyermekkorban alakul ki, míg a terhességi (gesztációs) cukorbetegség a terhesség alatt jelentkezik. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata fokozott, ha:
- elmúlt 45 éves
- a családban előfordult cukorbetegség
- szív- és érrendszeri betegsége/magas koleszterinszintje van
- túlsúlyos (különösen hasra történő, alma-típusú elhízás esetén)
- mozgásszegény életmódot folytat
- volt terhességi cukorbetegsége vagy gyermeke 4kg fölötti súllyal született
- egyes gyógyszereket (pl. szteroidokat, mellékvesehormon-készítményt, fogamzásgátlót, vizelethajtót) tartósan szed
- diagnosztizált prediabéteszes
- a hasnyálmirigyhez/ a hormonháztartáshoz kapcsolódó betegségben szenved
- tartós és fokozott stressznek van kitéve
Mikor ajánlott?
Mielőbb – Ha a cukorbetegség alábbi tüneteit tapasztalja, minél hamarabb menjen el szűrővizsgálatra!
- állandó szomjúságérzet
- megnövekedett vizeletmennyiség
- homályos látás
- megmagyarázhatatlan fogyás, fáradtság
- gyakori, nehezen múló fertőzések és sebek
Évente – A cukorbetegség szűrés évi rendszerességgel mindenkinek ajánlott, aki a veszélyeztetettek csoportjába tartozik, abban az esetben is, ha nincsenek tünetei vagy panaszai.
Háromévente – 40 év felett mindenkinek, megelőző céllal, akkor is, ha nincsenek panaszai!
Hogyan történik?
Cukorbetegség gyanúja esetén az orvos az alábbi vizsgálatok elvégzése mellett dönthet:
Éhomi vércukorszint mérés – Éjszakai koplalás után méri a vércukorszintet, mely értéke 99 mg/dl alatt normális, a 100-125 mg/dl érték prediabeteszt, míg 126 mg/dl feletti cukorbetegséget jelez.
Terheléses vércukorszint mérés (OGTT) – Vízben vagy teában feloldott, 75gramm glükóz elfogyasztását követően a 60. és 90. percben vesznek vért a pácienstől az inzulinrezisztencia és cukorbetegség megállapítására.
HbA1c vizsgálat – Az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát méri vérvétel által. Ha az eredmény 5,7% alatt van, az normális, 5,7-6,4% között prediabeteszt, míg 6,5% felett cukorbetegséget jelez.
Szöveti cukor monitor – A napszaki vércukoringadozásokat méri úgy, hogy 24 órában méri és rögzíti a vércukorértéket. Általában 7 napot szoktak megfigyelni, hogy az adatok bírtokában pontosabban tudják a terápiát meghatározni.
Autoantitest/keton vizsgálat – Ha orvosa úgy gondolja, hogy Ön 1 -es típusú cukorbetegségben szenved, akkor a vérben olyan autoantitesteket is vizsgálhatnak (olyan anyagok, amelyek jelzik, hogy a szervezet önmagát támadja), amelyek gyakoriak az 1 -es típusú cukorbetegségben, de nem a 2 -es típusúban. A vizelet ketontartalma szintén 1 -es típusú cukorbetegséget jelezhet.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
- A vérvétellel történő vizsgálatokat reggel, éhgyomorra kell végezni, előzetes (legalább 10 órán át tartó) koplalást követően.
- A terheléses vércukormérést megelőző 3 napon korlátozás nélküli, és legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
- A vizsgálat eredményét bizonyos gyógyszerek és betegségek befolyásolhatják, ezért ezekről tájékoztassa orvosát! Egyes esetekben ugyanis indokolt lehet a terheléses vércukormérés halasztása.