Miért fontos?
A csontok végleges állományukat 25-30 éves korra érik el, majd fokozatosan, kb. évi 3-5%-ot csökken a csonttömeg. Az ennél nagyobb mértékű csontvesztést csontritkulásnak (osetoporosis) nevezzük. A csontveszteség nőknél a menopauza után, férfiaknál picit később gyorsul fel, és 65 év felett már mindkét nemet egyformán érinti.
A csontritkulás úgynevezett „néma” betegség. Tünetei sokszor nem tűnnek fel a betegnek, szinte észrevétlenül alakul ki és sokszor csak az első csonttörésnél derül rá fény. A csontritkulás egyik súlyos következménye a combnyaktörés, ami idős embernél ágyhoz kötöttséget, az életminőség és életkilátások romlását okozza. Ugyancsak előfordulhat a csigolyák összeroppanása, ami olyan maradandó idegrendszeri panaszokkal járhat, mint pl. porckorongsérv, lábzsibbadás, vagy akár bénulás.
A szűrővizsgálat még azelőtt figyelmeztet a csontritkulás veszélyeire, mielőtt az komoly panaszokat okozna. Segítségével felmérhető a csontritkulás kockázata, illetve mértéke, mely folyamat megfelelő kezeléssel, egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással a súlyosabb problémák kialakulása előtt lassítható, csökkenthető.
Kik a különösen veszélyeztetettek?
A csontritkulás kockázatát az alábbiak nagymértékben fokozzák:
- Csontritkulás családi előfordulása
- Nőknél 65, férfiaknál 70 év feletti életkor
- Alacsony BMI
- Cukorbetegség, májbetegség, vesebetegség, pajzsmirigy- és tápanyag felszívódási zavar
- Hormonális betegségek, zavarok
- Kalcium- és vitaminhiányos étrend, túlzott kávéfogyasztás
- Dohányzás
- Mozgásszegény életmód
- Tartós gyógyszerártalom (pl. szteroidok, antikoagulánsok, antiepileptikumok)
Mikor ajánlott?
A csontsűrűség mérés 50 év felett mindenkinek ajánlott, míg a különösen veszélyeztettek csoportjába tartozóknak már ennél korábban is.
Panaszmentes, átlagos kockázatúak számára 3 évente javasolt a rendszeres csontritkulás szűrésen való részvétel, míg magas kockázat esetén attól függően, milyen gyógyszereket szed, és mennyire csökkent a csonttömeg, 1-2 évente ajánlhatja az orvos a kontrollt.
Amennyiben a csontritkulásra jellemző panaszai vannak (csontfájdalom, hátfájás, gyakori csonttörés) mielőbb kérjen időpontot a szűrővizsgálatra!
Hogyan történik?
A vizsgálat a betegségekre, csonttörésekre vonatkozó minden családi és személyes előzményre kiterjedő felméréssel kezdődik.
A csontsűrűség mérés a röntgenvizsgálathoz hasonló. A beteg a vizsgálat során a hátán fekszik, amíg a gép felvételeket készít. A páciensnek néhány percig mozdulatlanul, egyenletesen lélegezve, fekvő helyzetben kell maradnia. A vizsgálat során a töréseknek leginkább kitett területek – az ágyéki gerinc, mindkét oldali csípő, a csukló – valamint a teljes test vizsgálatára sor kerül.
A szűrés lelete azonnal megvan, és az értékek ismeretében személyre szabott kezelést indít az orvos.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
A vizsgálat alacsony dózisú röntgensugárzással jár, ezért terhesség alatt nem végezhető el!
Vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző szakembert, ha van valamilyen beültetett fém implantátuma! Távolítsa el testéről az egyéb fémből készült tárgyakat is (nyaklánc, óra, piercing stb.)
Ha a vizsgálat előtt pár nappal kontrasztanyagos röntgen és/vagy CT vizsgálata volt, a vizsgálat során alkalmazott orális kontrasztanyagból potenciálisan még lehet a belekben. Ilyen esetben érdemes a vizsgálatot elnapolni!